Rehabilitacja po udarze kiedy jest ją najlepiej rozpocząć?

Rehabilitacja po udarze jest bardzo ważna kwestią, żeby jak najszybciej rozpocząć terapię kobiet po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stopniu pacjent powróci do poprzedniej sprawności. Udar jest trzecim pod względem zgonów po nowotworach i chorobach układu krążenia. Postrzegamy jak dużo kobiet ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze winna być rozpoczęta praktyczne jak najszybciej pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów. Za udar w większości przypadków odpowiada zwężenie tętnic w mózgu, które odcinają dopływ krwi i zaburzają podstawowe czynności życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie pacjenta do sprawności przed infekcją. W zależności co zostało zniszczone, doktor zaleca serie ćwiczeń. Mogą one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Pacjent zwykle przestaje być kobietą samodzielną i jest skazany na współpracę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze winna być wdrożona jak najszybciej, kiedy stan pacjenta na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy dać 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – etap pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym okresie pacjent przebywa w szpitalu. Okres jej trwania jest różny, zwykle jest to od 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – etap drugi to rekonwalescencja. Są tu wprowadzenie ćwiczenia, aby chory mógł jak najszybciej powrócić do sprawności przed chorobą. Trwa on wyjątkowo różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej ponieważ nawet do kilkunastu lat. Polega na terapii w czynnościach robionych przed chorobą

Wczesna rehabilitacja po udarze efekty:

  • wielkości oraz lokalizacji zniszczenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie rehabilitacja i fizjoterapia,
  • pomoc ze strony rodziny.

Bardzo dobrą metodą jest rehabilitacja po udarze w mieszkaniu. Wiadomo, że najdoskonalszą pomoc zdobędzie on w specjalistycznych ośrodkach, ale z różnorodnych przyczyn nie każdy z nas może na to sobie pozwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w mieszkaniu powinniśmy przygotować środowisko oraz niezbędny sprzęt, tak żeby chory, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia.

Niezmiernie kluczowe jest ponadto ponowne rozwijanie umiejętności wykonywania podstawowych, prostych czynności, takich jak ubieranie się czy mycie. Ważnym punktem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia wolności. Jeżeli chory wymaga koniecznej pomocy możemy też zatrudnić rehabilitanta który co parę dni będzie wykonywał zadania. Istotne jest, aby rutyna była jego codziennością Indywidualne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w okresie wykonywać przed udarem. Liczy się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną energię, natomiast jeżeli fizjoterapia u nas była niezwykle przydatna ten procent na pewno byłby wyższy. Zatem tak znaczące jest żeby rehabilitacja po udarze była osiągalna dla wszystkich na znacznym szczeblu.