Microdiscektomia jak wygląda operacja?

Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym zabiegu kręgosłupa, jaki posiada zniwelować ból w jego obrębie. Jest jedną z najczęściej robionych operacji. Używa się do niej mikroskop operacyjny, by uzyskać jak najpotężniejsze powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu ucisku na korzeń nerwowy. To właśnie w zasadniczej liczbie on przyczynia się za czucia dyskomfortu pleców przez chorego. Używa się ją, gdy nastąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego również nie ma możliwości jego usunięcia różnymi technikami. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 może być robiona prywatnie w cenie około 12 tysięcy za zabieg. Na NFZ jest także wykonywana jednak okres czekania może okazać się bardzo długi. Microdiscektomia to zasadniczo dolegliwości powiązane z przepukliną krążka międzykręgowego wywołane są przede wszystkim uciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na typy przepukliny możemy wyróżnić 3 zasadnicze stopnie:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który czują chorzy może powodować wielki dyskomfort. Nasila się on podczas wysiłku czy kichania. Pojawiający się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może prowadzić nacisk na nerw oraz ból. Microdiscektomia na czym polega zabieg.? Wykonywana jest ona w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, gdyż wszystkie mięśnie są wiotkie. Chirurg wykonuje małe nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zwykle zabieg trwa około 2 h. W początkowej dobie po operacji chory jest stawiany na nogi, a w drugiej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie farmakologiczne? Wszystkiej leki powinny być przepisywane pod opieką lekarza. Ważne jest by, korzystać także a tabletek rozkurczających. Jednak pamiętajmy jeśli ból stoi się szczególnie duży to powinniśmy pomyśleć o operacji. Nauka dobrego unoszenia towarów jak np zakupu będzie w tym wypadku konieczna. Przedmioty powinny być unoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie.

Powoduje to ciągłe rozproszenie sił działających na kręgosłup oraz łagodzi nierównomiernemu naciskowi. Microdiscektomia kiedy powinno się przeprowadzić zabieg:

 • lokalizacji przepukliny w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i ucisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, które są spowodowane zespołem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni stawki bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć ttrochę inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najpowszechniejszych należą:

 • infekcja,
 • uszkodzenie korzenia nerwowego,
 • uszkodzenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia czy warto udać się na zabieg. Na 100% tak, bowiem często ból może wpływać na zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu.