Fizjoterapia po COVID jak dobrać ćwiczenia?

Fizjoterapia po COVID po przebyciu dolegliwości, robi się ona niezbędna pośród osób, które miały związek z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, złe samopoczucie czy uczucie przewlekłego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą występować nawet przez rok od zarażenia. Rehabilitacja po COVID jest ważna do jak najszybszego pozbycia się uciążliwych objawów, dlatego im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tym właściwiej dobrane metody leczenia. Niezmiernie kluczowe jest również niebagatelizowanie objawów, skoro w wielu przypadkach potrafią się one zwiększać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a wciąż borykają się z ciężkimi objawami, winny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID winna być dostosowana do własnych potrzeb każdego klienta, ponieważ objawy potrafią się różnić w zależności od osoby. Więc też|też wcześniejsza konsultacja z fizjoterapeutą jest istotna, aby stworzyć spersonalizowany plan działania również terapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg innych zabiegów, spośród których niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich skuteczność a korzyści dla chorych. Oto kilka znanych zabiegów stosowanych w momencie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może posłużyć w obniżeniu dyskomfortu oraz poprawie krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia oraz zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową potrafi być skuteczną technologią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz przyspieszeniu procesu regeneracji tkanek.


2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID charakterystyczne są też treningi relaksacyjne, które mają na celu zniwelowanie stresu, poprawę samopoczucia oraz regulację funkcji układu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza lub metoda głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w dolegliwościach związanych z długim stresem oraz poprawiać ogólną kondycję umysłową oraz fizyczną pacjenta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest kolejną prostą technologią wykorzystywaną w rehabilitacji po COVID-19. Polega ona na zastosowaniu innych technik manualnych przez fizjoterapeutę w celu polepszenia kierunku ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz napinanie mięśni, a wszystko to robione jest zgodnie z osobistymi potrzebami chorego.
Wszelkie te metody potrafią być korzystne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór pakietów zabiegów winien być ustalony z rehabilitantem, który dopasuje terapię do własnych potrzeb także stanu zdrowia pacjenta. Ważne jest również systematyczne monitorowanie postępów i dostosowywanie planu rehabilitacji w miarę potrzeb.